Dziewczęca Służba Maryjna

Jest to wspólnota parafialna w Kościele katolickim, skupiająca dziewczęta od wieku przedszkolnego.

Każde grono bielanek powinno mieć, co najmniej jedną animatorkę. Formacja bielanek polega na uczestnictwie w cotygodniowych spotkaniach, na których najważniejszymi

We wspólnocie bielanek wyróżnia się najczęściej różne stopnie.

We wspólnocie bielanek posługa dziewcząt rozpoczyna się zazwyczaj od okresu kandydatury. Kandydatką zostaje się automatycznie lub dopiero po specjalnym błogosławieństwie na uroczystej Mszy Świętej.

Kandydatki, które przystąpiły już do pierwszej Komunii świętej oraz systematycznie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, mogą otrzymać promocję na członkinię wspólnoty. Odbywa się ona podczas Mszy Świętej, podczas której kandydatka składa specjalną przysięgę i otrzymuje strój bielanki (najczęściej pelerynkę lub albę i pelerynkę).

W większości parafii wyróżnia się również stopnie wśród wypromowanych bielanek (według wieku dziewczynki i jej stażu we wspólnocie). Widocznym znakiem tej hierarchii są różne kolory pelerynek.

Bielanki spełniają w parafii różne funkcje. Uczestniczą w niedzielnych Mszach Świętych dla dzieci, czytając Pismo Święte, śpiewając psalmy i uczestnicząc w procesji z darami ołtarza. Biorą też czynny udział w różnego rodzaju procesjach, między innymi sypiąc kwiaty przed Najświętszym Sakramentem, niosąc poduszki i feretrony. Poza tym, ich rolą jest pomaganie w kościele parafialnym, np. sprzątanie grobów kapłanów, pomaganie przy przygotowywaniu dekoracji w kościele. Do ich zadań w życiu codziennym należy gorliwa modlitwa i pomaganie innym.

W kościele bielankę można rozpoznać przede wszystkim po specjalnym stroju. W zależności od parafii, dziewczynki noszą szarfy, pelerynki, alby lub alby i pelerynki. Często mają też na szyi, w widocznym miejscu, medalion z wizerunkiem Matki Bożej. W niektórych parafiach, tam, gdzie nie ma ministrantów, bielanki przejmują ich rolę.

Bielanki można również spotkać na specjalnych spotkaniach formacyjnych, które odbywają się regularnie, w wyznaczony dzień i o wyznaczonej godzinie.

Patronkami bielanek są: Najświętsza Maryja Panna i św. Maria Goretti.

Święta Maria Goretti, dziewica i męczennica - życiorys